biuro@dddkoszal.pl
kom. 509-996-815, 511-863-111
tel. 94-342-58-60

Deratyzacja - dziedzina polegająca na zwalczaniu profilaktycznym jak i interwencyjnym gryzoni zagrażających pośrednio zdrowiu i życiu ludzi, zwierząt. Najczęstszymi zwalczanymi gryzoniami są myszy, szczury, nornice, krety i inne. Krety zwalczamy tylko na terenach zamkniętych.

Do sposobów walki z gryzoniami zaliczamy takie kategorie jak:

- fizyczne- odstrzał, lepy

-chemiczne- środki chemiczne o najwyższej skuteczności , posiadające wymagane zezwolenia oraz atesty. Trucizny których używamy są w formie granulek, past, płynów , kostek, płatków, antykoagulantów II generacji. Trucizna działa na gram masy ciała w związku z czym jednorazowe spożycie przez gryzonia prowadzi do śmierci. Redentycydy ostre – zawierają niezwykle gorzką substancję zapobiegającą przypadkowemu zatruciu dzieci oraz substancje mumifikujące , które hamują gnilny rozkład zwłok gryzoni.

-mechaniczne-pułapki żywołowne

 

Problemy z gryzoniami to nie tylko problemy gdy zauważamy biegające gryzonie wśród nas to problem dnia codziennego, mianowicie gryzonie od zawsze żyły, żyją i będą żyły wśród nas, tylko nikt ich nie zauważa, z reguły to one bardziej boją się nas niż my ich. Tutaj nasuwa się pytanie: Dlaczego zauważamy te stworzenia w domach, magazynach, kotłowniach, spiżarniach itd. Jak gryzonie się tak boją. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta ponieważ gdy ilość gryzoni w gnieździe przekracza pewną wartość to robi się coraz ciaśniej, brakuje pożywienia i gryzonie stają się wtedy odważniejsze. Szukają nowych żerowisk, miejsc na nowe gniazda gdzie będzie pod dostatkiem miejsca i pożywienia. Dla takich podstawowych potrzeb , gryzonie są w stanie poświęcić życie biorąc na siebie zagrożenie z otaczającego je świata poza kanałami. Niestety gdy zauważymy gryzonie w naszej okolicy to nie żadko mamy do czynienia z poważniejszym problemem niż by się wydawało, do zwalczenia. Przeciwdziałając powyższej sytuacji światowi naukowcy wymyślili wymyślili coś takiego jak profilaktyka, monitoring i zabezpieczenie obiektów przed szkodnikami a wszystko w oparciu o systemy HACCP oraz GHP/GMP. Niestety w Polsce to wciąż jest temat tabu gdyż przedsiębiorstwa mające kontakt z żywnościom na różnym etapie produkcji zaczynając od rolników kończąc na konsumentach nie zdają sobie sprawy (nie są świadomi) jakie zagrożenia wnoszą gryzonie do naszego życia. Np. gdy gryzonie dostają się do obiektów produkcyjnych oraz magazynów czy mieszkań to mogą pozostawiać po sobie odchody, mocz, sierść, oraz inne wydzieliny zanieczyszczając w ten sposób żywność bakteriami i drobnoustrojami . Problemem jest również niszczycielska działalność gryzoni w infrastrukturze ludzkiej taka jak: przegryzanie instalacji elektrycznej czy wodociągowej. Potrafią również wydrążyć tunele i ociepleniach budynków lecz to tylko zarys problemu bo jest on bardzo ogromny, dlatego robiąc krok w przód nasz firma jest do państwa dyspozycji 24h/dobę, służymy radom i usługą.